Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Revizyon (Düzeltici) Estetik Burun Ameliyatları - Yrd. Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu

Revizyon (Düzeltici) Estetik Burun Ameliyatları - Yrd. Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu

Düzeltici (Revizyon) burun ameliyatı nedir?
Daha önce estetik burun ameliyatı olan ancak sonuçtan fonksiyonel ya da estetik nedenlerle memnun olmayan hastaların tekrar yapılan ameliyatına revizyon burun ameliyatı denir.

Neden düzeltici (revizyon) estetik burun ameliyatına ihtiyaç duyulur?
Düzeltici (Revizyon) burun ameliyatlarına birçok farklı nedenle ihtiyaç duyulabilir. Hasta-hekim iletişiminin yeterli düzeyde sağlanamadığı durumlarda hastanın talepleri doktoru tarafından anlaşılamamakta ve beklentiler de istenilen düzeyde karşılanamamaktadır. Ameliyat sonrasında burna alınan darbeler sonucu burunda sorunlar oluşabilir ve revizyon ameliyatına ihtiyaç hissedilebilir.Bazen çok sorunlu burunları olan hastaların ilk ameliyatlarında eski görünümlerine oranla daha iyi bir sonuca ulaşılsa dahi yine de burunlarında ufak sorunlar kalabilir ve bunlara yönelik küçük dokunuşlar için revizyon burun ameliyatları gerekebilir. Özellikle ileri derecede eğri burunlarda bu gibi sorunlarla daha sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bazen hastaların doku iyileşmeleri istenilen seviyede olmaz ve kesi yerlerinde veya burun üzerinde pürüzlükler oluşabilir.

Düzeltici (Revizyon) burun ameliyatları neden estetik burun ameliyatlarından daha zordur?
Öncelikle revizyon burun ameliyatlarındaki dokular aynı burunda olsalar da anatomisi çok hasar görmüş, direncini yitirmiş, doğallığını kaybetmiş ve yeniden şekillendirilmesi daha zor hale gelmiş ve kanlanması zayıf dokulardır. İkinci olarak, ilk ameliyat sırasında çok önem taşıyan kıkırdak ve kemikler artık kullanılmış olduklarından düzeltici (revizyon) ameliyatta yeniden şekillendirmekte kullanılabilecek doku kalmamış olabiliyor. Bu gibi durumlarda vücudun başka yerlerinden doku alarak (kulak yada kaburga kıkırdakları kullanılabilir) burnu kuvvetlendirmek getirmektedir.

Düzeltici (Revizyon) burun ameliyatlarından sonra iyileşme süreci nasıldır?
İyileşme süreci açısından düzeltici burun ameliyatlarının ilk ameliyatlardan pek bir farkı yoktur. Genellikle revizyon ameliyatlarda bu süreç daha zor geçmemekle birlikte, küçük rötuşların planlandığı ameliyatlarda ilk ameliyat dönemine göre çok daha kolay geçmektedir. Kulak ya da kaburga kıkırdağı kullanıldığı durumlarda kısa bir süre ilgili bölgelerde ağrı olabilir.

Düzeltici (Revizyon) burun ameliyatları neden estetik burun ameliyatlarından daha pahalıdırlar?
Düzeltici (revizyon) burun ameliyatları, daha zor ve kısıtlı imkanları olan bir anatomide, daha az damarsal beslenmesi olan bir dokuda çalışmayı gerektirdiklerinden daha riskli ameliyatlardır. Bu riskin yanı sıra, bu ameliyatların daha çok tecrübe gerektirmesi ve beklentilerin ilk ameliyata göre daha yüksek olması düzeltici (revizyon) burun ameliyatlarını daha yüksek maliyetli kılar.

Düzeltici (Revizyon) burun ameliyatı için ne kadar beklemek gerekir ?
En az 6 ay, ancak bekleyebilirseniz ideal süre bir yıldır. Bu süre burnunuzun tam olarak iyileşmesini, nihai sonucun ortaya çıkmasını ve ikinci ameliyat için planlanan işlemlerin daha sağlıklı ve güvenle yapılmasını sağlar.

Yrd.Doc.Dr.Gurkan Kayabaşoglu
Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi
KBB Anabilimdalı
Sakarya
[email protected]
Revizyon (düzeltici ) estetik burun ameliyatlari

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale