Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Çene estetiği nedir? - Yrd. Doç. Gürkan Kayabaşoğlu

Çene estetiği nedir? - Yrd. Doç. Gürkan Kayabaşoğlu

Çenenin yüz güzelliğindeki önemi nedir?
Çene burun gibi orta hatta olduğu için yüzün yapılarının birbirleri ile uyumlu görünmesinde çok önemlidir. Küçük bir çene yüzü olduğundan büyük ya da uzun gösterebileceği gibi tam tersi büyük bir çene yüzün diğer yapılarını küçük ya da kısa gösterebilir. Eğri duran bir çene tüm yüzün eğri gibi durmasına neden olabilir. Erkeklerde ve kadınlarda çene için ideal bir büyüklük-oran tarif edilmiştir.

Estetik çene ameliyatının amaçları nelerdir?
Eskiden çene ameliyatları sadece üst veya alt çenesinde belirgin sorunları olan, ısırma ve çiğneme problemleri yaşayan hastalara yapılırdı. Günümüzde ise estetik cerrahların yüz harmonisini (yüzün parçalarının birbirleri ile uyumunun yüz güzelliğindeki önemini) daha iyi anlamaları üzerine, ısırma ve çiğneme sorunu olmayan hastalarda da, estetik burun veya yüz-boyun germenin bir bileşeni olarak estetik çene ameliyatları yapılabilmektedir.

Yüzüne oranla daha küçük bir çenesi olan hastaların burunları olduğundan daha büyük görünebilmekte ve ameliyatla ne kadar küçültülürse küçültülsün hep büyükmüş gibi algılanabilmektedir. Bazı durumlarda ise kişinin çenesi küçük olduğu için boyun yaşlanması ve sarkması daha hızlı gelişebilmektedir. Eğri çene yapısından dolayı ısırma problemi yaşayan hastaların ise birçok ağız ve genel sağlık sorunları oluşabilmektedir. Estetik çene ameliyatları, ister fonksiyonel ister estetik nedenlerle yapılmış olsun, yukarıda özetlenen sorunların tamamını ortadan kaldırmayı amaçlar.

Kaç tip estetik çene ameliyatı vardır?
Estetik çene ameliyatları hastanın ısırma ve çiğneme sorunu olup olmamasına göre iki tipe ayrılır. Genellikle diş hekimleri tarafından ortodontik tedaviye (tel tedavisi) yönlendirilen ısırma ve çiğneme sorunu olan hastaların çenelerindeki problem ciddi miktarda ise, ortodontik (tel tedavisi) tedaviye yanıt alınamaz ve bu durumda ortognatik cerrahi (çene kemiklerinin kaydırılması işlemi) ile tedavi edilmeleri gerekir. Bu ameliyatlar estetik çene ameliyatlarına oranla daha kapsamlı ve iyileşme dönemi daha uzun olan, diş hekimleri ve ortodonti hekimleri ile ekip olarak çalışmayı gerektiren ancak sonuçları çok yüz güldüren ameliyatlardır.

Isırması ve çiğnemesinde problem olmayan hastalar ise problemli çenelerinin yüz harmonilerini bozmasından dolayı estetik amaçla ameliyat edilirler. Bu ameliyatlar nispeten basit olmalarının yanı sıra iyileşme dönemleri de daha kısadır.

Çenemdeki sorunu nasıl fark ederim?
Güldüğünüz zaman üst dişleriniz ya da diş etleriniz çok görünüyorsa üst çeneniz çok uzun olabilir veya ağzınızı kapattığınızda üst ve alt dişleriniz aynı hizada kapanmıyorsa, aralarında mesafe farkı varsa çene kusurunuz olabilir. Çeneniz yandan bakıldığında dudaklarınızdan çok geride ya da ilerideyse alt çenenizde problem olabilir.  Genellikle hastaların ve yakınlarının fark edemediği ve profesyonel bir tecrübe gerektiren çene problemlerinin saptanması, konunun uzmanı doktorların muayeneleri sonrasında mümkün olmaktadır.

Estetik çene ameliyatlarının iyileşme dönemi nasıldır?
Estetik çene ameliyatları sonrasında yaklaşık (bir) hafta boyunca çene etrafında şişlik, hafif gerginlik ve ağrı oluşabilir. Alt dudaklarda geçici süreyle hafif hissizlik olabilir. Bu ilk haftalık süre ve sonrasında ısırmakta ya da yemek yemekte zorluk yaşanmaz, ancak yemek sonrası ağız temizliği çok önem taşır. Ağız içindeki kesi yerleri birinci haftanın ardından iyileşirler ve çene etrafındaki şişlikler yine birinci hafta içerisinde neredeyse tamamen yok olurlar.

Yrd.Doc.Dr.Gurkan Kayabaşoglu
Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi
KBB Anabilimdalı
Sakarya
[email protected]

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale